Pro praktikanty, příznivce a studenty ájurvédy

ajurveda-brno

Zajíc předhoní lišku, protože zatímco liška běží za obědem, zajíc běží o život.

                                              Pacovský

Nesuďte a nebudete souzeni

           Lukášovo evangelium

Nemoci nepadají z nebe, nýbrž jsou výsledkem malých hříchů, které denně spácháme.                                                                                                                                 Hippokrates

Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a  odpovědnost za své chování.

Dalajláma

Chceme-li nalézt základní příčinu našich nemocí, zjistíme, že jsou to následky odtržení se od Zákona.

Paracelsus­

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy jsou častým problémem v současném světě. Souvisí to zejména s ne příliš zdravým životním stylem v současnosti.

Příčiny bolestí hlavy z pohledu ájurvédy

Z pohledu ájurvédy je bolest hlavy obvykle problémem zvýšené Váty. Tento problém souvisí zejména s nedostatečným trávicím ohněm a se špatným zažíváním, zejména s nevyčištěným tlustým střevem. Příčinou bolestí hlavy může být také přetížení organismu.

Prevence

Prevence je vždy snadnější než léčení a platí to i u bolestí hlavy. Základem je pravidelná stolice jednou až dvakrát denně. Při bolestech hlavy proto nejprve zařadíme preventivní opatření proti zácpě. Dále volíme taková opatření, která zklidňují Vátu, ale nezvyšují jiné regulátory. Jedná se zejména o pravidelný denní režim. Velmi vhodné jsou pravidelné procházky, jóga a jiné nenáročné druhy pohybu. Meditace je vhodná jako prevence, ale při již probíhajících bolestech ji nedoporučuji. Mohlo by dojít i ke zhoršení příznaků, nehledě na to, že meditace v tomto stavu by byla jistě velmi obtížná. Velmi účinné jsou naopak postupy podporující trávení, které můžeme používat preventivně i během probíhajících potíží.
Častou příčinou bolestí hlavy bývá také stres. Zklidněním, životního rytmu a častější relaxací můžeme dosáhnout výrazného zlepšení, aniž bychom museli rezignovat na vysokou výkonnost. Jen je třeba omezit neproduktivní ale stresující činnosti jako je například sledování televizních zpráv, násilných filmů a čtení bulvárních časopisů. Často pomůže i dostatek spánku ve správnou dobu (to je mezi 22. a 2. hodinou, kdy je spánek nejúčinnější).
Dobrou prevencí jsou také masáže a různé ájurvédské procedury, při nichž je masírována hlava a horní část trupu.

Mohu doporučit zejména:

  • champi
  • ájurvédskou masáž Kérala i dáta snéhán
  • ájurvédské kosmetické procedury
  • nasju
  • širodaru
  • marmovou masáž se zaměřením na marmy
  • ovlivňující bolesti hlavy

Doporučená opatření při bolestech hlavy

První pomocí při bolestech hlavy může být drcená nať kopretiny řimbaby na špetku nože zapitá vlažnou vodou. Opakujeme po 20 minutách do vymizení potíží. Účinné je také podávání zázvorového obkladu na bolestivá místa, spánky, čelo a zátylek. Na stejná místa můžeme nanášet i olej z máty peprné. Také masáž kokosovým olejem přináší obvykle úlevu. Exotičtější je šňupání kardamomového prášku, kdy kýchnutí by mělo přinést úlevu
Vzhledem k tomu, že bolest hlavy často způsobuje přetížené trávení, do vymizení bolestí nejíme.

Bylinky proti bolestem hlavy

Ájurvéda doporučuje proti bolestem hlavy širokou škálu bylinek. Vhodný je ájurvédský všelék tulsí, zejména v kombinaci s bylinou brahmí, kterou lze používat i samostatně. Dále se doporučuje byliny ardžuna a nard pravý, které jsou součástí směsi H – care.
Z evropských bylinek potom ajurvéda doporučuje například kozlík, mátu a heřmánek.

Bylinný čaj proti bolestem (nejen) hlavy

1/2 dílu adžvajnu, díl fenyklu, díl kmínu. Při zvýšené Pittě nebo při konstituci Pitty je vhodné ještě přidat díl koriandru. Nejvhodnější je čaj vařit deset minut i déle, ale i pouhé přelití je lepší než nic.

Zázvorový obklad

Půl lžičky mletého zázvoru smícháme s vodou, zahřejeme a pastu naneseme na doporučené místo. Necháme působit, dokud se nedostaví úleva.

Specifické případy bolesti hlavy a jejich léčení

Některé specifické případy však mohou mít i jiné příčiny a zvláštní způsob léčení.
Pokud bolest vychází z nosních dutin, případně i dutin hlavy, jedná se o problém Kaphy. Nejvhodněší terapií je natírání bolestivých míst zázvorovou pastou, případně ájurvédskou mastí (mento plus nebo sidhalepa balzám). V těchto případech je také velmi vhodná procedura nasja, širodara a napařování obličeje. Také jóginská technika vodní sprchy je velmi účinná, nicméně je třeba ji provádět pravidelně a účinky se projeví až po určitém čase.
Při bolestech na spáncích se jedná nejspíš o problém Pitty. Pomáhá čaj KKF (koriandr, fenykl, kumín), pasta ze santalového dřeva na spánky a pití kokosového mléka.
Při bolestech v týle se jedná o toxiny v tlustém střevě. Vedle klystýru je vhodné mazat zázvorovou pastou za ušima.Dalším receptem je sklenice horkého mléka večer se lžičkou lněného semínka. Prevencí je potom pravidelná stolice.

Literatura:

Bauhofer,U.: Vykročení k tichu. Studiopress, Čáslav 2003
Frawley,D.,Lad,V.: Rostliny v ájurvédě. Volvox Globator, Praha 2006
Rajpoot,G.: Nemoci a ájurvéda. Dhanvatri, Praha bez vročení
Chauhan,V.: Ájurvédská medicína. 4DVD, Advana, Praha 2010
Verma,V.: Ájurvéda na každý den. Fontána, Olomouc 2010