Ódžas
Základní esencí bytí v ájurvédě nazýváme ódžas. Vzniká postupnou přeměnou tkání. Tento proces je velmi důležitý, neboť při nedostatečné a nekvalitní přeměně dochází k vážným zdravotním potížím, případně i ke smrti. Ódžas je látkou na pokraji hmotného a duchovního stavu. Je nezbytná k životu. Při úmrtí veškerý ódžas z těla odchází.
Ódžas je základní energií, kterou získáváme při narození a v průběhu života ji postupně ztrácíme, ale také ji můžeme obnovovat. Tvorba ódžasu je dlouhodobá, protože z potravy trvá tvorba ódžasu 35 dnů. Na rozdíl od tradiční čínské medicíny, ájurvéda zná postupy, kterými lze ódžas doplňovat.
Jak chránit ódžas
- Nejpodobnější tkání k ódžasu je pohlavní tkáň šukra. Při pohlavním styku, kdy dochází k výronu semene u mužů dochází k významným ztrátám ódžas. Ájurvéda proto doporučuje jistou pohlavní zdrženlivost, zejména při autoerotice, kdy odcházející ódžas není partnerkou vztřebáván. Sexuální abstinence je naopak zbytečným extrémem vhodným pouze pro lidi, kteří přestali žít světským životem. Potlačování sexuality naopak ódžas spotřebovává.
- Vyhýbat se pokud možno příliš stresujícím situacím, protože stres významně spotřebovává ódžas. Krátkodobý stres je v určité míře nezbytný, důležité je se vyhýbat stresu dlouhodobému a nadměrnému. Jistě, to není vždy jednoduché, ale při změně postoje to jde překvapivě snadno. Ke změně postoje nás bohužel často donutí okolnosti.
- Omezit přílišné smyslové požitkářství, při němž dochází ke ztrátě ódžas prostřednictvím očí a uší. Takto nejvíce dochází ke ztrátám při většinové zábavě šířené masovými medii, při příliš hlasité hudbě a při jiných druzích příliš násilné zábavy.
- K velkým ztrátám ódžas dochází také při přílišném mluvení a neúměrné tělesné námaze a v případě závažných zranění a chorob.
- Z jídel poškozuje ódžas alkohol, tabák, maso, česnek, cibule a příliš těžké jídlo nebo příliš velké porce.
- Opakem ódžas je áma, čím máme více ámy, tím je obtížnější ódžas obnovovat.
- Negativní emoce a myšlenky snižují naše ódžas. Lékaři ví, že optimistický pacient má větší naději na uzdravení. Také temné myšlenky a hněv tvorbu ódžas poškozují.
- Nerovnováha dóš zapříčiňuje pokles ódžas
Jak se snížené ódžas projevuje
Snížené ódžas se projevuje zejména velkou únavou, bolestmi hrudi, dušností, strachem, úbytkem svalové hmoty. Z nemocí je projevem nedostatečné ódžas mononukleóza, AIDS, chronický únavový syndrom, stavy bezvědomí. Také nedostatečná imunita je projevem nedostatečné ódžas.
Jak lze ódžas podpořit a doplnit
- Bhaktijóga neboli oddanost a zbožnost jsou nejlepšími způsoby pro posílení ódžas. Není přitom rozhodující v kterém náboženském systému toto provozujeme, ale pouze upřímnost našich snah a naše vytrvalost. formou může být odříkávání i zpívání manter nebo křesťanská modlitba.
- Zásadní pro tvorbu ódžas je správné trávení, respektive kvalitní Agní. Dobré trávení snižuje ámu.
- Zdravý životní styl a život v souladu s přírodními a životními cykly pomáhá přirozeným způsobem doplňovat ódžas.
- Správná satvická strava doplňuje ódžas. Jedná se o čisté, čerstvé, obvykle sladké potraviny. Je třeba je konzumovat v menším množství jako koncentrované potravinové doplňky v souvislosti s vlastní konstitucí.
- Cvičení, zejména nenásilná jako je jóga, či kung, chůze, jízda na kole, plavání v přirozeně čisté vodě působí pozitivně na obnovu ódžas.
- Pravidelná aplikace teplého oleje, nejlépe masáž, je velmi příznivá pro tvorbu ódžas.
- Meditace a pránajáma působí velmi pozitivně na ódžas. Musí se ale provádět správně, proto je vhodné se tyto techniky učit pod vedením zkušeného učitele.
- Krásné dojmy, styky plné lásky a respektu či veselé zážitky mohou být zpracovány na ódžas.Příklady satvické stravy vhodné pro zvýšení ódžas
Příklady satvické stravy vhodné pro zvýšení ódžas
- Sladké ovoce – hrušky, broskve, švestky, meloun, sladké hroznové víno
- Mandlové mléko
- Čerstvé ořechy a namočená semínka
- Datle i sušené – můžeme přidávat i do čaje nebo vyluhováním dělat posilující nápoj
- Med, případně v kombinaci s pippalem
- Ghí 1-2 lžičky denně
- Čerstvé obiloviny
- Mung dál, i naklíčené mungo
- Teplé nehomogenizované mléko (z prodejního automatu)
- Tulsí
- Čavanpraš
- Ašwaganda
- Ženšen
Posilování ódžas je jednou z nejefektivnějších metod dlouhověkosti. Dokud však nedosáhneme rovnováhy dóš a neprovedeme detoxikaci, jedná se o činnost téměř zbytečnou. Ztráty ódžas budou takové, že je ani zvýšeným úsilím nebudeme schopni doplňovat. Proto je postup na zvyšování ódžas vhodný až po zvládnutí základů.
Autor: Fakír
Literatura
Bauhofer,U.: Vykročení k tichu. Studiopress, Čáslav 2003
Frawley,D.,Lad,V.: Rostliny v ájurvédě. Volvox Globator, Praha 2006
Fravley,D.:Jóga a ájurvéda. Fontána, Olomouc 2004
Frej,D.: Ajurvéda. Eminent Praha 2007